Zmieniający się klimat już niejednokrotnie pokazał nam, że pogoda z analogicznego okresu sprzed kilku lat nijak ma się do pogody w obecnych czasach. Pogoda zaskakuje i teraz ma zaskoczyć po raz kolejny, bowiem lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Mieszkańców tej części świata czekają upały w październiku, jakich o te porze roku jeszcze nigdy nie było. Mówi się o 40, a nawet 43 kreskach powyżej zera!

Piekielne upały w październiku

Początek października może przynieść rekordową falę upałów w południowo-wschodnim regionie Chin. To tam napłyną gorące, zwrotnikowe masy powietrza z południa. Synoptycy podają, że w pierwszych dniach miesiąca temperatury mogą wzrosnąć tu nawet do 40 stopni Celsjusza. To i tak dość optymistyczny scenariusz, gdyż tzw. model GFS wskazuje nawet na temperatury w okolicach 43 stopni powyżej zera. Tak gorąco w październiku w tej części świata nie było jeszcze nigdy! 

upały w październiku
MetDesk

Według modeli wyliczeń numerycznych, upał przez kolejne dni będzie wypychany na południe Chin. Nie mniej jednak termometry w rejonie południowo-wschodnim nadał będą wskazywały w okolicach 35 kresek.

Gigantyczny dobowy kontrast temperatur na obszarze jednego państwa

Uwagę zwraca także ogromny kontrast temperatur w Chinach. Będą rejony, gdzie będzie naprawdę upalnie i takie, gdzie mocno znać o sobie da jesień. Podczas gdy na południowym wschodzie Chin temperatura będzie przekraczała 35 stopni Celsjusza, w tym samym okresie na północy kraju temperatura w nocy spadać będzie w okolice -20 stopni Celsjusza. Jeśli te prognozy się potwierdzą, będzie to oznaczało, że na obszarze jednego państwa w ciągu jednej doby zostanie odnotowana ponad 50-stopniowa różnica temperatur. Niebywałe, prawda?

upały w październiku
MetDesk 

Zazdrościsz Chińczykom tak „pięknego” października? Patrząc na panującą za oknem aurę, chciałbyś wrócić do temperatur w okolicach 35-40 st. Celsjusza?

Źródła: fanipogody.pl

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzi