Rekordowa inflacja w Polsce! Eksperci nie pozostawiają złudzeń, że to największy do tej pory skok cen w kraju. GUS opublikował właśnie nowe dane. Nasze portfele jeszcze bardziej to odczuwają. Donald Tusk ostro krytykuje obecny rząd PiS. „Ta ekipa nie zatrzyma inflacji” – mówi. Procent inflacji w Polsce osiągnął właśnie próg 17,2 proc!

Rekordowa inflacja w Polsce! Czeka nas trudny czas.

Ostatni raport GUS wzbudza przerażenie nie tylko w konsumentach, ale i w przedsiębiorcach. Dlatego, że próg inflacji osiągnął właśnie 17,2 procent. To największy wynik od 1997r. Jest to niezaprzeczalny rekord. Eksperci alarmują, że jest się czego obawiać. Nasze portfele jeszcze bardziej ucierpią. Z pewnością dotknie to również przedsiębiorców. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny:

Idziemy na dno. Tak źle nie było od bardzo dawna. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,6 proc. 

Wzrost inflacji był spodziewany. Nikt jednak nie przewidział, że będzie tak źle.

Wszyscy zastanawiają się, kiedy skończy się rekordowa inflacja w Polsce. Wiadomo, że w ocenie ekspertów szczyt inflacji miał być w wakacje. Jednak wskaźniki powoli spadały, a w rezultacie sytuacja miała się stabilizować. Niewątpliwie stało się inaczej. Ceny rosną jak na drożdżach. Wzrost inflacji daje argument Radzie Polityki Pieniężnej, aby ponownie podnieść stopy procentowe. I to po raz dwunasty z rzędu. Jest to wbrew słowom Adama Glapińskiego, który obiecywał, że takich podwyżek już od października nie będzie.

Donald Tusk krytycznie o inflacji i rządzie PiS

Podczas piątkowej konferencji Donald Tusk był pytany o rosnące ceny produktów i usług. Jak wiadomo, rekordowa inflacja w Polsce osiągnęła już 17,2 proc. Były premier od razu poddał krytyce działania obecnego rządu. W jego ocenie są one chaotyczne i pokazują, że „ten statek nie ma kapitana”. Według Tuska nie tylko doświadczamy wzrostu cen, ale i utraty zaufania na arenie międzynarodowej. Polityk stwierdza także:

Mamy jeden z najgorszych odczytów w całej Europie. Polska zbyt wysoka inflacja ma swoje źródło w fatalnych, bardzo chaotycznych decyzjach polskiego rządu. (…) Dzisiaj widać bardzo wyraźnie, że żadna z jego prognoz się nie sprawdziła. Mamy prawdopodobnie najmniej kompetentnego szefa centralnego banku na świecie. Byłby pośmiewiskiem, gdyby sytuacja nie była dramatyczna. 

Dodaje też:

Nikt nie wierzy, że ta ekipa zatrzyma ten proces. PiS prowadzi Polskę do przepaści. Ta prawda jest tak oczywista dzisiaj, że chyba nie potrzeba więcej słów.

I jak widać, nie ma co się łudzić, że w najbliższym czasie ceny mogą spać, a może być wręcz odwrotnie.

Źródła: www.planeta.plwww.o2.plwiadomosci.wp.plwww.money.pl

Fotografie: Facebook, Twitter